EKSKLUZIVE/ Kukësi huazon sulmuesin 1 milion euro të Palmeiras, ja prapaskenat me lojtarin që ka të njëjtin emër si Gabigoli

Kukësi bën goditjen e fundit në merkaton e verës. Pesë minuta para se të mbyllej zyrtarisht afati i transferimeve, pikërisht në orën 23:55 të datës 31 gusht, verilindorët kanë arritur të regjistrojnë sulmuesin brazilian Gabriel Barbosa Avelino. “Panorama Sport” zbuloi ekskluzivisht në paraditen e së enjtes se sulmuesi 23-vjeçar vjen te Kukësi në formë huazimi deri në fund të sezonit nga klubi brazilian Palmeiras.

GABRIEL BARBOSA 1

Nga shkurti deri në maj të vitit 2022, Barbosa ka qenë pjesë e Levadhiakosit që militon në kampionatin grek, ku kishte arritur një marrëveshje që i skadonte në vitin 2024, por me një opsion blerjeje të kartonit.

Blutë e Skënder Gegës kërkonin me ngulm një “pykë” në këtë fund merkatoje dhe kanë arritur te gjurmët e gjigantit brazilian, i cili është i gjatë 1.95 metra. Më 21 gusht, ai ka qenë në stol gjatë ndeshjes së Superligës greke Aris-Levadhiakos, 3-0. Në periudhën shkurt-maj për kampionatin e kaluar, në 12 ndeshje të luajtura, arriti të shënojë katër gola.

Pritet që me mbërritjen e tij në Shqipëri, klubi të bëjë zyrtarisht edhe prezantimin dhe të vihet menjëherë nën urdhrat e teknikut. Kartonin e 23- vjeçarit e ka ende Palmeirasi, që i ka vendosur një çmimi fiks prej 1 milion eurosh për shitjen, duke mos pranuar më pak sesa kjo shifër.

GABRIEL BARBOSA 2

Për këtë arsye, lojtari është dërguar huazim në Europë, me synimin që të shkëlqejë dhe të bjerë në sy të skuadrave që i kanë këto mundësi financiare.

Me pak fjalë, një sulmues premtues dhe që ka të dhëna shumë të mira, ndaj në Kukës shpresojnë që të kenë bërë goditjen e shumëpritur. Si për koincidencë, sulmuesi i ri i Kukësit ka të njëjtin emër si Gabigoli i famshëm që ka pasur Interi, që tashmë luan te Flamengo në Brazil.

KARRIERA – Barbosa e ka nisur karrierën te gjigantët e klubit brazilian të Palmeirasit, për t’u transferuar më pas te skuadra e Spalit në Serinë A italiane gjatë sezonit 2017- 2018.

Megjithatë, braziliani nuk pati hapësira për të luajtur në Serinë A me këtë ekip, edhe pse më 6 maj 2018 ka qenë në stol në ndeshjen Spal-Benevento 2- 0.

GABRIEL BARBOSA

Më pas ai luajti në disa skuadra në Brazil, për të shkuar në Korenë e Jugut me ekipin e Seulit në pjesën e parë të sezonit 2021-2022, ku në 406 minuta arriti të realizojë edhe dy gola.

Në gjysmën e sezonit të fundit, shtatlarti ishte pjesë e ekipit grek Levadhiakos, ku dha kontributin e tij me shënimin e katër golave në 12 ndeshje.

Ajo që bie në sy është fakti që në katër golat që ka shënuar me grekët, kjo skuadër i ka fituar të gjitha ndeshjet, duke qenë në njëfarë mënyre edhe një hajmali për këtë klub.

Tashmë, pas shumë bisedimeve të drejtuesve verilindorë me menaxherin e lojtarit, ai do të jetë pjesë e Kukësit, aty ku pritet të mbajë edhe një rol titullari. Afrimi i tij ka qenë edhe dëshira e fundit e Gegës në këtë merkato, për të blinduar qendrën e sulmit.