Ballkani nuk fal edhe në kthim, kalon në play-off të Conference League

Ballkani rishkruan historinë në Evropë. Kampionët e Kosovës, të drejtuar nga Ilir Daja, shkojnë për herë të dytë radhazi në play-off të Conference League, duke kërkuar për të dytin sezonet grupet e këtij kompeticioni.

Pasi fituan 2-0 në Prishtinë ndaj Lincoln të Gjibraltarit, ekipi Suhareka fitoi edhe në kthim, kësaj here 1-3, duke u kualifikuar me rezultatin e përgjithshëm, 5-1.

Pjesa e parë nuk prodhoi gola, pavarësisht lojës së mirë të miqve nga Kosova. Me fillimin e së dytës, ishte Meriton Korenica që realizoi në minutën e 48-të të ndeshjes, duke cliruar ekipin e tij

Në minutën e 64-të, Edvin Kuc dyfishoi epërsinë. Por, dy minuta më vonë, Juanmpe e ngushtoi rezultatin në 1-2, me vendasit që nuk arritën të bënin më shumë, teksa në sekondat e fundit Ballkani shënoi edhe golin e tretë me anë të Zybës. Për pasojë, Ballkani vijon rrugëtimin në Evropë, teksa do të përballet me humbësin e sfidës së Europa League, Sherif Tiraspol-BATE Borisov.