Gjashtë gola në “Amex Stadium”, Brighton i shkakton disfatë Tottenham-t, Spurs zgjohet vonë

Brighton i ka shkaktuar disfatë Tottenham-it me shifrat 4-1, në ndeshjen e Premier League. Djemtë e De Zerbit fituan 4-2, në sfidën e luajtur në Amex Stadium (Brighton). Vendasit shënuan 2 herë në pjesën e parë me Hinshelëood dhe Joao Pedro, duke vendosur ndeshjen në shinat e duhura.

Në pjesën e dytë suksesi u “vulos” pas golit të Estupinan. Goli i dytë personal i Joao Pedro thelloi edhe më shumë shifrat (75’). Çerek ore përpara fundit të takimit, mysafirët ngushtuan llogaritë me Veliz dhe Davies. Me këtë rezultat, Tottenham renditet në vendin e pestë me 36 pikë. Brighton renditet në vendin e tetë me 30 pikë.