Zgjohen “Tre Luanët”, Anglia rikthehet te fitorja, por Lee Carsley ka një “peng” të madh

Më në fund zgjohen “Tre Luanët”, me Anglinë që fiton, por dhe bind përballë Finlandës. Ishullorët dolën me 3 pikë pas suksesit 3-1 në transfertë, një ndeshje që e zhbllokuan shpejt që në minutën e 18-të fal të padëshiruarit të Southgate, Jack Grealish.

Pavarësisht se kishin kontrollin e lojës, Anglia vuajti pak për të gjetur golin e qetësisë pasi dyfishimi erdhi në minutën e 74-ët me Alexander-Arnold që realizoi një kryevepër nga goditja e dënimit. Dhjetë minuta më pas ishte Rice që realizoi edhe golin e tretë. Finlanda ngushtoi shifrat në 1-3 tre minuta më pas, por pa mund të riktheheshin në lojë.

Kjo fitore sjell qetësi në radhët e përfaqësueses angleze, e shijoi edhe trajneri i përkohshëm Lee Carsley: “Skuadra reagoi, u përgjigj në mënyrën më të mirë të mundshme. Shënuan tre gola të bukur. Ekipi luajti mirë, kishim kontrollin e lojës, krijuam raste, por mund të bëjmë edhe më mirë. Pengu i vetëm? Do doja të riluaja edhe një herë ndeshjen me Greqinë”, u shpreh Lee Carsley.

Me 9 pikë në 4 ndeshje, Anglia renditet në vendin e dytë pasi kreu i grupit B4 vijon të jetë “pronë” e Greqisë. Ekipi helen mposhti 2-0 Irlandën duke udhëhequr me 12 pikë të plota pas 4 ndeshjeve.